מושבות טרמיטים

טרמיטים מוגדרים על ידי המשרד לאיכות הסביבה כמזיקים ובכלל מוכרים כבעיה חמורה לאותם אנשים החווים פלישת טרמיטים לסביבתם. קן טרמיטים נשלט על ידי "המלכה", שתפקידה להזדווג עם זכר המיועד לה וביחד הם יוצרים דור חדש המרחיב את הקן. ה טרמיטים בונים את קניהם מתחת לאדמה או בתוך עצים. כאשר קיים קן טרמיטים בסביבתכם זוהי רק שאלה של זמן מתי נחיל טרמיטים יתחיל להזיק לרכוש ביתי העשוי מעץ (כגון: כיסאות, משקופים וכדומה) וכמובן גם לעצים עצמם הממוקמים בגינה שלכם. המזון של הטרמיטים הוא העץ כפי שהוזכר, אך דבר לא יעמוד בפני ה טרמיטים במטרה לשרת את מלכתם ולהרחיב את הקן שלהם ולכן בחיפושם אחר מוצרי עץ שונים הטרמיטים עלולים לפגוע גם בכבלי חשמל, קירות גבס וכיוצא באלה.

לאחר התרחבות הקן נוצרות מושבות טרמיטים אשר מתרבות במהרה. לאחר הקמת המושבה המלכה מפנה זמן בעיקר להרבות את דור העתיד שידאג להביא מזון למושבה המתפתחת. במושבות הקיימות בארץ ישראל קיימים כ 12 מיני טרמיטים שונים המתחלקים לסוגי משפחות שונות. המשרד לאיכות הסביבה עוקב מקרוב אחר תופעת התרבות הטרמיטים בישראל על מנת לדעת לאמוד את גודל התופעה ולנסות להצביע על מקומות אפשריים של מושבות חדשות ודרכי הטיפול בהם. עיריות ומועצות מקומיות פועלות בשיתוף פעולה הדוק עם המשרד לאיכות הסביבה במטרה למגר תופעה זו ולהרחיק את הטרמיטים מפגיעה ברכוש התושבים אשר לעיתים עלול להסתכם גם בפגיעה גופנית כגון: התמוטטות משקוף מעץ על ראשו של ילד לאחר מפגש עם נחיל טרמיטים שהשאיר את אותו משקוף תלוי בחולשה על הקיר.

הדברת טרמיטים תבוצע אך ורק על ידי מדביר מוסמך ומקצועי. תכשירי ההדברה נפוצים המשמשים כנגד טרמיטים מכילים חומרים רעילים ומסוכנים אשר עלולים לסכן את בריאותו של המשתמש בהם שלא כשורה. בנוסף, על מנת להדביר קן טרמיטים ביעילות יש להיעזר בשירותיו של מדביר בעל ניסיון אשר ידע לזהות את מיקומם המדויק של הקנים במטרה לעקור את פלישת הטרמיטים מהיסוד, בשונה מטיפול חובבני ונקודתי שנועד רק להרחיק את הטרמיטים מביתכם לתקופה מוגבלת על ידי ריסוס, בעוד שמושבות הטרמיטים ממשיכים להתפתח ולהתרבות מתחת לביתכם עד לפלישה הבאה.הדברה בתל אביב הדברת חולדות ועכברם ע"י פיתיונות ללא רעלים הדברת עכברים במלכודות עכברים וחולדות זה מזרחי הדברות הדברת נמלים נמלת האש נמלים